产品货号:
Z27550
中文名称:
SV2A抗体
英文名称:
Anti-SV2A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-SV2A Antibody |
| 指标别名 | synaptic vesicle glycoprotein 2A;SV2;SV2A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,IHC,FCM |
| 基因名称 | SV2A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide corresponding to a sequence of human SV2A (MEEGFRDRAAFIRGAKDIAKEVKKHAAKKVVK). |
| 实际分子量 | 110KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Synaptic vesicle glycoprotein 2A is a ubiquitous synaptic vesicle protein that in humans is encoded by the SV2A gene.The protein encoded by this gene is one of three related synaptic vesicle proteins.The encoded protein may interact with synaptotagmin to enhance low frequency neurotransmission in quiescent neurons. |
| Uniprot ID | Q7L0J3 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot. |
| 基因名全称 | synaptic vesicle glycoprotein 2A |
| 蛋白名全称 | Synaptic vesicle glycoprotein 2A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Immunohistochemistry in paraffin section IHC 1:50~400 Flow cytometry (FCM) 1~3μg/1×106 cells (Boiling the paraffin sections in 10mM citrate buffer,pH6.0,or PH8.0 EDTA repair liquid for 20 mins is required for the staining of formalin/paraffin sections.) Optimal working dilutions must be determined by end user. |
相关搜索:SV2A抗体,SV2A多抗,Anti-SV2A Antibody
